Menu

Historia Babolat

HISTORIA BABOLAT

Historia Babolat zaczyna się wraz z rozwojem rodzinnego przedsiębiorstwa w 1875 roku, kiedy tenis i badminton były jeszcze w powijakach. Firma z Lyonu zawdzięcza swój wczesny sukces i doświadczenie jednemu materiałowi – włóknom z krowich jelit, z których powstały pierwsze naciągi. Następnie stała się liderem w sprzęcie do sportów rakietowych – rakiet, naciągów, obuwia, odzieży, piłek, owijek, toreb i akcesoriów – oraz wyposażenia technicznego dla ekspertów od naciągania i dostosowywania rakiet.

Bazując na swojej tradycji w innowacyjnym wsparciu zawodników i sportu, Babolat szybko wyrobił sobie ekspercką opinię wśród zawodników biorących udział w najważniejszych turniejach tenisowych, badmintonowych i padla na świecie.

1875

Babolat wchodzi na rynek

Firma specjalizująca się w obróbce naturalnych jelit do kiełbas, nici chirurgicznych, strun do instrumentów i łuków, pod kierownictwem Pierre’a Babolata opracowuje pierwsze naturalne struny jelitowe do rakiet tenisowych, rok po tym jak Walter Clopton Wingfield spisał zasady gry w tenisa ziemnego. Niedługo potem firma tworzy też struny do rakiet badmintonowych.

W ten sposób Babolat staje się pierwszą firmą specjalizującą się w sportach rakietowych i rozpoczyna swoją przygodę w świecie sportu….

Pierre Babolat

1925

Babolat VS: pierwszy zwycięski strzał

Po użyciu jelit owczych, a następnie krowich, Babolat zaczyna prace nad bardziej wytrzymałą alternatywą dla pierwszych tenisowych championów, wymagających cieńszych strun o większym naprężeniu. Po przejęciu firmy od ojca, Albert tworzy w 1925 roku modelowy Babolat VS. Jest to naturalny, rewolucyjny naciąg, świetnie znany francuskim tenisistom (Jean Borotra, Jacques Brugnon, Rene Lacoste i Henri Cochet) oraz Suzanne Lenglen. Prawie 100 lat później VS nadal jest punktem odniesienia w produkcji naturalnych naciągów na całym świecie, będąc naciągiem używanym przez ponad 100 zwycięzców Wielkiego Szlema.

Lata 50'

Światowy rynek stoi otworem

Do tego czasu tenis stał się prawdziwie globalnym zjawiskiem. Świadomy tego, jak ważnym jest bycie wszędzie tam, gdzie gra się w tenisa, Paul Babolat buduje międzynarodową sieć sprzedaży detalicznej swoich produktów. Odnosi natychmiastowy sukces, a Babolat staje się powszechnie znaną marką wśród zawodników na całym świecie, w tym Argentynie, Niemczech, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Skandynawii, Europie Wschodniej, Australii i Japonii.

Mapa sieci dystrybucji Babolat
Naciąg syntetyczny

1955

Przewaga Babolat

Kluczowa osoba w rozwoju firmy, Paul Babolat, poszerza ofertę, jednocześnie kontynuując projektowanie innowacyjnych produktów lepiej dostosowanych i bardziej dostępnych dla zawodników. Jednym z jego wynalazków jest Elascord – pierwsza syntetyczna (nylonowa) struna tej firmy.

Lata 60'

Przełom

Lata 60-te to punkt zwrotny w historii firmy Babolat, która wprowadza na rynek kompletną gamę akcesoriów do rakiet, w tym skórzane i syntetyczne owijki, oraz ochronę Babol do strun jelitowych. Jest to tak wielki sukces, że do leksykonu sportowego wchodzi nowy czasownik “babolizowanie”. Drewniane rakiety muszą być od teraz przechowywane w prasie po tym jak zostaną “zbabolizowane”.

Akcesoria do ram Babolat
Bjoern Borg

Lata 80'

Borg: idol złotego wieku światowego tenisa

Posiadający 100 zwycięstw w swoim dorobku, w tym 11 w turniejach wielkoszlemowych i ze strunami VS, Björn Borg staje się gwiazdą tenisa dla całego pokolenia graczy, wraz z Arturem Ashem, Martiną Navratilovą, Jimmym Connorsem i Johnem Newcombem. Paul Babolat składa w podarku zasłużonemu mistrzowi ze Szwecji złoty naciąg VS. Babolat zmienia też logo na swoich strunach, dodając podwójną linię na dole naciągu na rakiecie tak, by zawodnicy wiedzieli, kto gra naciągiem Babolat, niezależnie od marki samej rakiety.

1981-1982

Babolat unowocześnia swoją linię i wprowadza szereg innowacji na początku lat 80-tych

Po wprowadzeniu na rynek pierwszej elektrycznej maszyny do naciągania, Cordynel, firma wypuszcza Elastocrossy – akcesorium, które wydłuża żywotność naciągu, ułatwiając przywracanie strun na swoją pozycję po uderzeniu. Marka tworzy “Team Competition”- grupę wybitnych ekspertów w przygotowaniu rakiet, którzy pomagają profesjonalistom na turniejach na całym świecie i oferują usługi odpowiadające standardom gry w badmintona, tenisa, a nawet squasha. Jahangir Kahn dominuje świat squasha grając naciągiem VS.

Serwisanci Babolat
Yannick Noah

1983

Noah: Francuskie zwycięstwo na Roland Garros

Yannick Noah wygrywa French Open przeciwko Matsowi Wilanderowi. Obaj zawodnicy używają rakiet naciągniętych Babolat VS. Yannick staje się ikoną sportu we Francji i na świecie. Babolat zdobywa wiele nagród.

Centrum Diagnostyczne Rakiet Babolat

1992

Kolejny skok naprzód

Konkurencyjna i innowacyjna firma rodzinna, którą Pierre Babolat przejął w 1985 roku, po raz kolejny zaznacza swoją obecność na rynku światowym, wprowadzając na rynek serię syntetycznych strun wielowłóknistych (VX, Le Muscle). Ten wytrzymały produkt najwyższej klasy szybko staje się ulubionym produktem zawodników.

Następna wygrana

RDC (Racket Diagnostic Center): kolejna innowacja Babolata. Ta profesjonalna maszyna precyzyjnie mierzy właściwości rakiet i naciągów w mniej niż dwie minuty. W tym samym roku badminton staje się sportem olimpijskim na Igrzyskach w Barcelonie. Kilku badmintonistów i tenisistów jest wyposażonych w struny Babolata.

1994

Punkt zwrotny w grze

Rok 1994 stanowi punkt zwrotny w historii marki. Po ponad stu latach obecności na szczycie rynku akcesoriów do rakiet, Babolat wprowadza na rynek pierwsze rakiety tenisowe. Pierre Babolat, tworząc kompletną kolekcję rakiet, wymyśla rakietę Pure Drive, wspomagającą nowy styl gry. Początkowo wprowadzona we Francji, wkrótce jest sprzedawana w Hiszpanii (1995), Włoszech (1996), Austrii (1997) i Niemczech (1998), a następnie na całym świecie, w tym w Japonii w 1999 roku i USA w 2000. Od tego czasu Pure Drive stał się ikoniczną, najlepiej sprzedającą się rakietą na całym świecie.

Pure Drive z 1994 roku
Badminton

1995

Badminton: Babolat poszerza swoje horyzonty

Na bazie sukcesu rakiet tenisowych, Babolat tworzy swoje pierwsze ramy do badmintona. Dzięki parametrom sprzętu dostosowanym zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów, oraz kolekcją dla dzieci i szkół, Babolat odnosi kolejne sukcesy i staje się jedną z wiodących firm w Europie.

1998

Pierwsza rakieta Babolata na Wielkim Szlemie Wyposażony w swoją niebieską rakietę Pure Drive, Carlos Moya dominuje sezon na mączce ceglanej triumfując w Monako, Rzymie, a przede wszystkim, we French Open, i jest pierwszym zawodnikiem, który zdobył tytuł Wielkiego Szlema grając rakietą Babolata. W marcu 1999 roku został nr 1 w światowym rankingu. Dwoje juniorów, Fernando Gonzalez (CHI) i Kim Clisters (BEL) również gra rakietami Babolata i wkrótce i oni pojawiają się na ustach światowego tenisa. Wraz ze strunami używanymi przez zwycięzców ponad 100 szlemów, triumfy z rakietami Babolata w rękach znaczą początek nowej ery dla tej marki.

2000

Padel – podwójne zwycięstwo

W poszukiwaniu nowych trendów, Babolat zauważa wschodzącą gwiazdę sportów rakietowych: padel, nowy sport podobny do tenisa rozwijający się w Hiszpanii, Ameryce Środkowej i Południowej. Marka tworzy rakietę do padla i wspomaga rozwój tej dyscypliny na świecie. Babolat wprowadza też na rynek Sensor – nową kolekcję niesamowicie precyzyjnych maszyn do naciągania rakiet tenisowych i badmintonowych.

2001

Mała żółta piłeczka

Ekspertyza Babolat ponownie trafia na pierwsze strony gazet w 2001 roku wraz z premierą swoich pierwszych piłek tenisowych. Stanowi to nowy kamień milowy w jego globalnym zaangażowaniu w życie klubów i turniejów tenisowych.

Piłki Babolat
Współpraca z Michelin

2003

Praca nóg

We współpracy z renomowaną francuską marką Michelin, światowym ekspertem w dziedzinie przyczepności, z inicjatywy Erica Babolata, firma wprowadza na rynek swoje pierwsze buty tenisowe. Połączenie doświadczenia tych dwóch specjalistów dało w rezultacie linię produktów oferujących gwarantowaną jakość techniczną. Po wprowadzeniu na rynek pierwszej kolekcji odzieży dla graczy klubowych, Babolat oferuje teraz pełną gamę sprzętu do badmintona, tenisa i padla.

Wraz z kategoriami obuwia i odzieży, Babolat kontynuuje innowacje w dziedzinie tenisa, wypuszczając na rynek aerodynamiczną rakietę dostosowaną do nowoczesnych stylów gry: Babolat Aeropro Drive. Andy Roddick (USA) i Kim Clisters (BEL) wraz z rakietami Babolat Pure Drive stają na czele rankingów ATP i WTA.

2005

Nadal: narodzenie unikatowego mistrza

Młody hiszpański zawodnik Rafael Nadal od dziewiątego roku życia gra rakietami i naciągami Babolata. Mając zaledwie 19 lat Rafa zdobywa swój pierwszy tytuł Wielkiego Szlema na French Open używając rakiety Aeropro Drive zaprojektowanej specjalnie dla niego w celu zwiększenia jego ekstremalnej rotacji.

Andy Roddick, amerykański tenisista nr 1, wybiera buty Babolat Propulse wraz z rakietą Pure Drive i naciągiem hybrydowym Pro Hurricane Tour & VS, by pobić rekord świata w najszybszym serwisie: 249 km/h!

Buty do badmintona Babolat

2009

Debel z Michelin

Bazując na wydajności obuwia tenisowego, Babolat wprowadza na rynek serię butów dla badmintonistów, ponownie we współpracy z firmą Michelin.

2010

Tenisowe innowacje i zwycięstwa

Tak jak seria naciągów tenisowych RPM Blast pokazuje się w klubach na całym świecie, tak i zawodnicy Babolat Pro Team dbają o to, by marka błyszczała na turniejach międzynarodowych – Rafa Nadal (ESP) i Francesca Schiavone (ITA) wygrywają French Open. Zawodnik z Majorki wygrywa także US Open, tak samo jak belgijska zawodniczka Kim Clisters, koronując swój powrót do rywalizacji turniejowej. Rakiety i naciągi Babolat zdobywają tytuły na najwyższym poziomie sportowym.

Naciąg RPM Blast
Współpraca z Roland-Garros

2011

Dwie światowe marki z Francji: French Open i Babolat

Dwie podziwiane przez miłośników tenisa na całym świecie marki łączą siły, by zaoferować zawodnikom zupełnie nowe doświadczenia. Najpierw sprzedając rakiety, naciągi, piłki, torby i akcesoria w barwach French Open w ponad 15 000 sklepach i 20 000 klubach partnerskich. A potem tworząc BaboLab- serwis naciągania i kastomizacji rakiet podczas turnieju. Około 5 000 rakiet jest każdego roku przygotowywanych przez około dwudziestu ekspertów pracujących przy turnieju.

2012

Zmieniające się zasady gry

Pomagając zawodnikom dostosować się w sportach, w których sprzęt ma duży wpływ na ich grę, Babolat łączy ze sobą zawodników produkując specjalną rakietę i opaskę. Rakieta Babolat Play pokazuje zawodnikom dane z ich gry- prędkość serwisu i uderzeń, którą częścią strun uderzyli piłkę, jakość ich rotacji, i wiele innych danych. Każdy trening lub mecz mogą porównać ze swoimi poprzednimi grami oraz innymi zawodnikami, włączając w to najlepszych zawodników. To pozwala zawodnikom śledzić swój progres i dzielić się nim ze swoim trenerem i przyjaciółmi. Jedyne co musisz zrobić, to włączyć rakietę!

Współpraca z Wimbledonem

2013

Dwie marki od początku kształtujące historię tenisa

W 1875 roku Babolat stworzył naciąg jelitowy dla nowej gry w tenisa na trawie. W roku 1877 odbywają się pierwsze mistrzostwa w Wimbledonie.

Kontynuując swoją tradycję innowacji, Wimbledon i Babolat oferują tenisowym entuzjastom z całego świata to, co najlepsze w tenisie. Zainspirowane historią, te dwie najstarsze nazwy w tenisie mają dokładne cele na przyszłość. Wimbledon i Babolat oferują wyjątkowe wrażenia dzięki swoim rakietom, naciągom, obuwiu i zaangażowanemu serwisowi przygotowującemu rakiety. Babolat, dzięki technologii BT7, udoskonala również swój naturalny naciąg i rozpoczyna sprzedaż czarnego VS.

2014

Babolat Pure Strike wchodzi do gry

Babolat wprowadza nową rakietę, Pure Strike, oferując innowacyjny design, siłę, kontrolę i więcej prezycji dla zawodników o agresywnym stylu gry. Wkrótce zyskuje ona reputację trzeciego filara w ofercie rakiet Pure, wraz z Pure Drivem (oferującym siłę uderzenia) oraz Pure Aero (siłę i rotację).

Dominic Thiem z rakietą Babolat Pure Strike
Rafa Nadal - Babolat Decima

2017

Rafa: nie z tego świata

Uzbrojony w swój słynny model Pure Aero naciągnięty strunami RPM Blast, Rafa Nadal zapewnia sobie miejsce w historii po raz dziesiąty wygrywając Roland Garrosa. Nadal staje się pierwszym graczem w erze Open, który dziesięć razy wygrał ten sam tytuł Wielkiego Szlema. Babolat podkreśla to wydarzenie wypuszczając limitowaną edycję rakiet: Pure Aero Decima.

2019

Pamiętny rok dla Teamu Babolata

Kolejny niezwykły występ Rafy Nadala i jego 12 tytuł French Open i 19-te trofeum Wielkiego Szlema. W międzyczasie inny hiszpański zawodnik również błyszczy… w padlu. Juan Lèbron staje się numerem 1 na świecie z rakietą Viper Carbon, butami Jet Premura i dedykowanym strojem Babolata. Firma kończy rok 2019 z dwoma światowymi numerami jeden w dwóch różnych dyscyplinach sportu. Po raz pierwszy w historii!

Rafael Nadal i Juan Lebron numerami 1 w tenisie i padlu