Babolat POP - wirtualny trener


Sztuczna inteligencja Twoim osobistym tenisowym treneremPrzedstawiamy „Winning Factors” – nową funkcję interaktywnej opaski tenisowej Babolat POP. Po zainstalowaniu darmowej aktualizacji oprogramowania, wirtualny trener – PIQ Robot – podpowie Ci, jakie są silne i wymagające poprawy strony Twojej gry. Zobacz tutorial, pokazujący jak w praktyce wyglądają nowe możliwości opaski Babolata.Samo działanie opaski się nie zmieniło. Wkładasz ją na rękę, włączasz sensor i trenujesz lub grasz mecz. Wirtualny trener – PIQ Robot – do akcji wkracza po tym, jak zgrasz sesję do aplikacji w swoim telefonie lub tablecie. Teraz, gdy wejdziesz w swoją sesję pojawi się nowy ekran. Sztuczna inteligencja analizuje uderzenia i komentuje Twoją grę.

Winning Factors - widok ogólny

W moim przypadku (rys. 1) dowiedziałem się, że mój serwis był niesamowity, zagrałem kilka spektakularnych forehandów, ale muszę popracować nad slajsem z backhandu.

Mocne strony

Po kliknięciu LEARN MORE (dowiedz się więcej) przy serwisie…

Dowiedz się więcej

… dowiedziałem się, że 10 moich najszybszych serwisów osiągnęło średnią prędkość 138 km/h (rys. 2). Wykres poniżej pokazuje, kiedy w trakcie sesji biłem serwis najmocniej. PIQ Robot trochę mnie chwali, ale stawia też cel – następnym razem mam uderzyć 20 takich uderzeń.

Winning Factors - Forehand

Podobnie jest z forehandem. 20 najlepszych forehandów osiągnęło PIQ Score na poziomie średnio 8692 punktów (rys. 3).

Winning Factors - Forehand

O co chodzi z PIQ Score? To suma punktów z trzech różnych aspektów uderzenia: siły, rotacji i poprawnego zamachu (im pełniejszy tym więcej punktów). Za każdy element można dostać 3333 punkty, więc maksymalny PIQ Score wynosi 9999 punktów. Wiedząc to, łatwo zauważyć, że osiągając ponad 8,5 tys. punktów zagrałem naprawdę dobre uderzenia. PIQ Robot chce, żebym w następnej sesji powtórzył to 50 razy.

Do poprawy

Dobry trener nie tylko chwali za dobre zagrania, ale także stara się podpowiedzieć, gdzie możemy dokonać jeszcze postępu. Tak jest również w przypadku PIQ Robota, który informuje, że mogę jeszcze popracować nad swoim slajsem. Klikam LEARN MORE, żeby zobaczyć szczegóły (rys. 4). Średnia rotacja slajsa wynosi 63%, a – jak widać na wykresie – potrafię zagrać go z ponad 90% rotacją. Wirtualny trener przekonuje, że więcej spinu w slajsie pozwoli mi grać niższą piłkę i wybić przeciwnika z rytmu. Trudno się nie zgodzić…

Winning Factors - Slajs

Co analizuje PIQ Robot?

Wirtualny trener patrzy na 5 aspektów Twojej gry:

  1. prędkość serwisu na bazie najlepszych 10, 20 i 50 uderzeń
  2. PIQSCORE forehendu na bazie najlepszych 20, 50 i 80 forehandów
  3. PIQSCORE backhendu na bazie najlepszych 20, 50 i 80 backhandów
  4. topspin forhendowy na bazie najlepszych 20, 50 i 80 forehandów
  5. slajs backhendowy na bazie najlepszych 20, 50 i 80 backhandów.

ROBOT PIQ porównuje też każdy z powyżej wymienionych obszarów gry do poprzednich wyników (z ostatnich sześciu sesji) i podkreśli dwa uderzenia, w których zrobiłeś największy postęp, a także zagranie, nad którym musisz ciągle popracować. Tu widać (rys. 5), że w porównaniu z poprzednim meczem poprawiłem serwis o 22 km/h.

Winning Factors - porównanie serwisów

Jeśli w trakcie treningu nie zagrasz wystarczającej liczby uderzeń do analizy (np. ćwiczysz tylko serwis), dostaniesz komentarz tylko do tego uderzenia, gdzie liczba zagrań była wystarczająca, by wyciągnąc wnioski.

Podziel się osiągami z przyjaciółmi

Po skończonej grze zawsze można pochwalić się znajomym – wystarczy kliknąć SHARE i w ten sposób wrzucić post np. na Facebooka.

Winning Factors - post na FB

Co dalej?

Po kliknięciu NEXT na początkowym ekranie „Winning Factors” przechodzę do znanego już posiadaczom POP-a ekranu z podsumowaniem sesji (rys. 6).

Babolat POP - ekran z podsumowaniem sesji

Mogę tu zobaczyć wynik spotkania, jego długość, liczbę zagranych uderzeń z wyszczególnieniem forehandów, backhandów, serwisów, wolejówi i smeczy – hmm… jak widać rzadko bywam przy siatce. Można też sprawdzić intensywność gry  – 26 uderzeń na minutę pokazuje, że mecz był bardzo szybki (jak na amatorów). Potwierdza to też wynik najdłuższej wymiany – zagrałem w niej 8 piłek, co pokazuje, że z przeciwnikiem od razu szukaliśmy kończącej piłki.

Jak zainstalować wirtualnego trenera?

Jak zainstalować aktualizację wprowadzającą do Babolat POP opcję wirtualnego trenera? Nic prostszego – po włączeniu aplikacji Babolat POP na swoim telefonie lub tablecie, przy zgrywaniu nowej sesji program sam poinformuje Cię o konieczności aktualizacji. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Po skończonej aktualizacji, po każdym zgraniu sesji pojawi się ekran Winning Factors. Aktualizacja jest darmowa.

Więcej: www.babolat.pl/pop