Rafael Nadal zwycięża US Open 2017


Rakieta Rafaela Nadala – cała prawdaRafael Nadal jak burza przeszedł przez US Open. Wygraną w Nowym Jorku umocnił pozycję lidera rankingu ATP. We wszystkich tryumfach towarzyszyła mu rakieta Babolat Pure Aero. Jakie ma parametry? Jakich zmian dokonał w niej w ostatnich latach Babolat? Ile ram rocznie zużywa Hiszpan?Ostatniej zimy Rafael Nadal zmienił niewielki detal w swojej ulubionej rakiecie. Hiszpan postanowił dodać jej 2 gramy wagi. Dla większości brzmi to jak nic wielkiego, ale dla tego zawodnika to jedna z większych zmian, jakiej dokonał on w swojej ramie.

Dodanie wagi wyszło graczowi z Majorki na dobre. W tym roku był w finale Australian Open, wygrał US Open i po raz 10. Roland Garros. 

Rafel Nadal zwycięża Roland-Garros 2017
"La Decima" - 10. tryumf Rafaela Nadala we French Open

RAKIETA DLA MISTRZA

Na początku swojej kariery Rafael Nadal grał rakietą Soft Drive, a potem Pure Drive.

Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, jak wielkim tenisistą zostanie, postanowiliśmy opracować nową rakietę, doskonale dopasowaną do jego sposobu gry, dającą mu ekstremalny topspin – wyjaśnia Eric Babolat, prezes firmy.

Rafael Nadal, Eric Babolat i rakieta Aeropro Drive
Rafael Nadal, Eric Babolat i rakieta Aeropro Drive

W ten sposób powstała rakieta AeroPro Drive (obecnie Pure Aero). Wyróżnia się ona aerodynamicznymi widełkami. Zmniejszają one opór powietrza przy zamachu. Szybszy zamach daje jeszcze więcej topspinu. Rafa aktywnie współpracował przy tworzeniu rakiety. Model fabryczny ważył 300 gramów. Dla Rafy Babolat przygotował rakietę 11 gramów cięższą. Po raz pierwszy w turnieju Hiszpa zagrał nią w 2004 roku.

Od tego czasu jest to właściwie ciągle ta sama rakieta, chociaż oczywiście wprowadzone zostały pewne zmiany w związku z kolejnymi innowacjami technicznymi opracowywanymi przez firmę Babolat. Wprowadziliśmy także niewielkie zmiany, jeśli chodzi o ramę – mówi Guillaume Cambon, ekspert Babolata zajmujący się na co dzień rakietą Nadala.

DWIE NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W RAKIECIE RAFAELA NADALA

Zmiany polegały na dodaniu niewielkich elementów ołowianych w główce rakiety. Dzięki większemu wyważeniu na główkę, rakieta daje Hiszpanowi więcej siły uderzenia.

Po raz pierwszy takiej zmiany Rafa dokonał w 2012 roku – w trudnym okresie swojej kariery. Wtedy eksperci Babolata doważyli jego rakietę o 3 gramy. W tym roku operacja została przeprowadzona ponownie – tym razem wagę zwiększono o 2 gramy.

Poza tym rakieta zmieniała swoją kosmetykę oraz nazwę – od 2016 roku Rafa gra rakietą z sensorem Babolat Pure Aero PLAY. Ze statystyk zebranych przez rakietę z Tonim Nadalem korzystają głównie na treningach. Ze względu na przedmeczowe emocje Rafa najczęściej zapomina włączyć PLAY przed grą. Dlatego tworzona właśnie nowa wersja sensora będzie uruchamiała się automatycznie, przy pierwszym uderzeniu.

Ile rakiet rocznie zużywa Rafael Nadal?

Rafael Nadal dostaje od Babolata 6-8 rakiet cztery razy do roku. Wbrew temu, co można byłoby się spodziewać, na najważniejszych turniejach nie gra nowymi rakietami. Jego zdaniem najlepiej gra mu się, gdy ramy zostaną wpierw odrobinę „rozegrane”.

Rafael Nadal używa rączki G2, czyli stosunkowo małej, jak na tak wysokiego i potężnie zbudowanego mężczyznę. W przeciwieństwie do wielu czołowych zawodników, sam też zajmuje się nawijaniem owijki VS Grip Original.

Zakładanie owijki to jedyna rzecz, którą zawsze robię sam, być może jestem po prostu przesądny – tłumaczy Nadal.

Hiszpan jest też prawdopodobnie jedynym czołowym tenisistą, który NIGDY umyślnie nie złamał żadnej rakiety.

W trakcie swojej kariery Nadal zmienił także naciąg. Z poliestrowego Babolat Pro Hurricane przerzucił się na zmiękczany co-poliestrowy Babolat RPM Blast o średnicy 1.35 mm. Naciąg ma ośmiokątną strukturę pomagająca nadawać topspin. Hiszpan gra rakietą naciągniętą na 25 kg.

ZESTAW RAFAELA NADALA

BABOLAT PURE AERO PLAY

Rakieta Rafaela Nadala w wersji z sensorem PLAY. Rakieta liczy Twoje uderzenia, sprawdza ich siłę i rotację i przesyła je do aplikacji w telefonie lub tablecie. 

BABOLAT PURE AERO

Rakieta Rafaela Nadala w wersji bez sensora PLAY. Nowy Pure Aero to prawdziwa maszyna do rotacji. Dzięki otwartemu przeplotowi strun i nowemu kształtowi ramy nadaje jeszcze więcej topspinu.

BABOLAT RPM BLAST 12m

Bardzo wytrzymały naciąg Rafaela Nadala ze zmiękczanego poliestru. Ośmiokątna struktura nadaje piłce dodatkowej rotacji. 

BABOLAT RPM BLAST 200m

Rolka bardzo wytrzymałego naciągu Rafaela Nadala ze zmiękczanego poliestru. Ośmiokątna struktura nadaje piłce dodatkowej rotacji. 

VS GRIP ORIGINAL

Owijka używana przez Rafaela Nadala. Sucha i doskonale pochłaniająca pot. Do wyboru różne kolory. 

CUSTOM DAMP x2

Wibrastop używany przez Rafaela Nadala. Dzięki modułowej budowie sam możesz ustalić stopień tłumienia drgań..